Leírás
VÖRÖS FANTOMLAZAC
Külalak és jellegzetességek leírása
Annak ellenére, hogy a fekete és a vörös fantomlazac teljesen elkülönült területről származik, színváltozatként írták le. A vörös fantomlazac testszíne áttetsző vörös, hátúszóján fekete mintázat van (a nőstényének a csúcsa fehér). A jellegzetes hátúszó a hímeken általában jól fejlett, hegyes, de nem olyan nagy, mint a fekete fantomlazacé. A nőstények hátúszója lekerekítettebb. A váll környékén sötét folt van.
Tartása és tenyésztése
A fekete fantomlazachoz hasonlóan, ez a faj is lágy, savas vízben érzi jól magát. Legalább 6-8 példányt tartsunk belőle. Akárcsak rokona a fekete fantomlazac, ő is szereti a jól benövényesített, sötétebb jellegű, sok búvóhellyel ellátott lágy, tiszta vizű akváriumot, ahol elegendő kiúszótér is rendelkezésére áll.
Minden élőeleséget hálásan fogadnak, de eledelként még szóba jöhetnek a minőségi száraz-tápok is.
Tenyésztése nem egyszerű, mert nehéz összeillő párt találni. Szaporításukhoz vegyünk egy 8-10 literes akváriumot, melyet töltsünk fel kb. 15 cm magasságig lágy (5-6°Nk), tőzegen átszűrt, enyhén savanyú (6-6,5°pH), 22-24°C-os vízzel. Ívató növényként hosszú gyökerű úszónövényt válasszunk. A tartályt fénytől óvjuk.
Az élő eleségen tartott tenyészpárt az esti órákban helyezzük át. Kissé lassan szokják meg az új helyet, így az ívás csak a kihelyezés utáni 2-3 napon megy végbe. Érdekességként megemlíthető, hogy ívás közben a pár gyakran áll fejre. A szülőket az ívás után távolítsuk el.
Az ikrák halványbarna színűek és 28-30 óra múlva kelnek ki, Az ivadék elúszására további 4 nap múlva számíthatunk. Indító eleségként kis méretű élőeleséget (rotatoria) adjunk számukra, amíg el nem érik azt a méretet amikor már meg tudják enni az Artemia (sórák) naupliuszait, vagy a mikrót. 100-150 ivadék felnevelése már szép eredménynek számít. Figyelem: az ikrák és az ivadékok erősen fényérzékenyek, ezért a fénytől védenünk kell őket!
Hűvösebb vizet igényel, 24 C optimális.