Mikor virágoznak a kerti tavi növények, avagy hogyan helyezzük el a mocsári növényeket.
Ma már szerencsére rengeteg mocsári növény illetve kerti tavi növény közül válogathatunk, legyen szó bármelyik ültetési mélységről. Ebben a blogban ezeknek a növényeknek a virágzási idő alapján való elhelyezésben szeretnénk segítséget nyújtani.
Ültetési zónák, mélységek
Ahogyan már említettem, hogy minden ültetési mélységbe kaphatóak kerti tavi növények.
Fontos tudni: Ezek a zónák a növények igényei alapján lettek kialakítva, hiszen amíg egy mocsári növény képes maximum 5 cm mély vízben és akár szárazon (tó partján ahol mindig nedves a föld) is erősen és szépen fejlődni. Addig egy kerti tavi növény szárazon nem érzi jól magát vagy akár túl mélyen sem szeret lenni a vízben.
Honnan kell számolni az ültetési mélységet?
Az ültetési mélységet úgy tudjuk könnyen betartani, hogy a kerti tavi vagy mocsári növény gyökérzet felső részétől felfelé csak annyi víz lepheti el, amelyik csoportba tartozik a növény.
5 fő ültetési zónát illetve mélységet különböztethetünk meg
- 0-10 cm: Kisebb növésű kúszó illetve bokros növekedésű mocsári növények, amelyeket maximum 10 cm-es vízmélységbe javasolt ültetni vagy a kerti tó partjának olyan pontjára ahol mindig nedves a föld. Ezek a mocsári növények általában apró virágaikat sűrűn vagy folyamatosan hozzák.
- 10-20 cm: A legtöbb kerti tavi növény talán ebbe a kategóriába tarozik. Mindegyiknek van valamilyen különlegessége, amelyek vagy különleges virágzatukban vagy érdekes levélzetükben mutatkozik meg. Egyes kerti tavi növényeknek variegata változata is van. Szép és természetes kinézetet biztosítanak ezek a növények a kerti tavunk számára.
- 20-40 cm: Ebbe csoportba már kevesebb kerti tavi növény tartozik. Inkább a nád és sás félék tartoznak ide, de azért ebben a mélységben is lehet kapni különlegességeket. Szintén szép és természetes kinézetet biztosítanak ezek a növények a kerti tavunk számára.
- Tavirózsa, lótusz, vízitök félék: Ezek a gyönyörű Kerti tavi növények gyökere mélyen, akár 150cm mélyen is lehet a víz alatt az iszapban így túlélik a hidegebb fagyokat is. Leveleiket és érdekesebbnél érdekesebb virágaikat a víz felett hozzák.
-A Nympaea fajok (tavirózsa) maximum 150cm és minimum 40cm mélységben érzik jól magukat.
-A Nelumbo fajok (india és amerikai lótusz) 20-60cm mélyen érzi jól magát. Télre érdemes kb 80 cm mélyre tenni. Érdemes egy nagyobb vödörben tartani ahonnan nem tudnak gyökerek kinőni, mert az átültetésre érzékeny és a rizóma, gyökérzet sérülése végzetes lehet a növény számára.
-A Nuphar fajok (vízitök) 50-100cm es mélységben érzi jól magát. Különleges kinézetű virágja a mocsári növényekre jellemző harsány sárga színben gyönyörködteti a szemet.
- Úszó növényekről sem feledkezzünk meg. Rengeteg féle úszó növényt különbözetezhetünk meg, de forgalomban egyre kevesebb található meg, hiszen nagyon sok védett növény (sulyom, rucaöröm) vagy éppen invaziv (azalea-moszatpáfrány). Általában Lemna (békalencse), Pistia (kagylótutaj), Limnobium (békatutaj) Stratoites Aloides (kolokán vagy vízikaktusz) kapható. Trópusi növények ezért itthon nem vagy nagyon nehezen teleltethetőek. Kivéve a kolokán, mert ahogy hűl a víz hőmérséklete a növény úgy süljed egyre mélyebbre a vízben és tavasszal 3-6 kis sarjat hozva felbukkan a vízfelszínen.
Kerti tavi növények elhelyezése magasság alapján.
Ezt a kérdést nehéz megválaszolni, hiszen mindenkinek más és más látvány kellemesebb. Általában arra a pontra érdemes alacsonyabb mocsári növényeket ültetni ahol reggelente kávézni szoktunk vagy csak gyönyörködni a kerti tavunkban. Magasabb növényeket hátrébb illetve távolabb érdemes ültetni vagy akár a szűrő elrejtésére is alkalmasak.
Remélem ez a kis kerti tavi növényes gyorstalpaló után már könnyebben fogjátok tudni elrendezni a mocsári növényeket a kerti tavatokban és a partján is.
A helyes ültetésről bővebben olvashattok a Hogyan ültessünk kerti tavi növényeket című blogunkban.