Ha a kerti tó szűrése nem megfelelő, úgy a nitrát felhalmozódhat, ezáltal mérgezést okozhat a tavi halaknak, valamint algásodáshoz vezethet. A kerti tó természetes rendszerének kialakulásában fontos szerepük van még a kerti tavi növényeknek is, melyek a tápanyagok nagy részét képesek felvenni a vízből.
Az alábbiakat mindenképp tartsd szem előtt a tervezés és a megvalósítás során:
- A biztonság az első! Mivel a víz és az áram nincsenek jóban, ezért ha vízbe nyúltok győződjetek meg arról, hogy minden elektromos készülék áramtalanítva van. Nem mindig elég, ha csak kikapcsoljuk őket, sok esetben inkább húzzuk ki a konnektorból.
- Mennyi időt tudsz rászánni? Már az tervezésnél is fontos lehet, hogy ne vállald túl magad.
- Kellőképpen kreatív vagy, hogy véghezvidd a következő lépéseket?
Ha nem érzed magadban az erőt a saját készítésű szűrő kialakításához, ne csüggedj, válogass kész kerti tó szűrőink közül.
1. lépés - Tervezés
Tervezzük meg, hova szeretnénk a szűrőt, és hova a befolyó részt. A befolyó résznek csinálhatunk egy csendes patakot vagy egy nem túl magas csobogót. Ez a szűrés nyitott rendszernek minősül, így ha csobogót szeretnénk csinálni, akkor a tartálynak mindig magasabban kell lennie, mint a csobogó legmagasabb pontja.
Tartsuk szem előtt az elhelyezésnél, hogy könnyen megközelíthető legyen, hiszen néha takarítanunk kell majd.
Már a tervezésnél vegyük figyelembe, hogy az áramot is oda kell vinnünk a szivattyú üzemeléséhez.
A szivattyú kiválasztásakor figyelembe kell vennünk a tó méretét. A megfelelő vízpumpának óránként képesnek kell lennie háromszor megforgatnia a kerti tavunk vízét.
2. lépés – Hozzávalók beszerzése
A kerti tó szűrő elkészítéséhez az alábbiakat kell előzetesen beszereznünk.
- fúró
- éles kés
- fbs ragasztó és kinyomó
- csavarhúzó
- awab bilincs
- tejes láda, vagy valami nagy szájú hordó, amibe kényelmesen bele tudunk nyúlni.
- megfelelő vízpumpa (forgassa meg a kerti tavunk vízmennyiségét óránként legalább 3x)
- cső a vízpumpához
- szűrt víz elvezetéséhez PVC cső – LÉNYEG, HOGY SOKKAL NAGYOBB ÁTMÉRŐ LEGYEN MINT A PUMPA NYOMÓCSÖVE.
- tömlő csatlakozó
- leeresztő szelep
- szűrőanyagnak: TM 10-es szűrőszivacs, lávakő zúzalék, bio ball (alternatívák: tavi zeolit, kerámiagyűrű)
3. lépés – Szűrő tartály elkészítése
A szűrő tartályon vágjunk egy bemeneti lyukat az aljához közel, és egy kimeneti lyukat a teteje közelében. A lyukak mérete igazodjon a megvásárolt csövek méretéhez.
A lyukakba sziloplaszttal rögzítsük a tömlő csatlakozót és a leeresztő szelepet az alábbi képeken is látható módon.
Többféle megoldás lehetséges a kifolyó ág kialakítására, könnyen beszerezhető és alkalmas lehet ehhez, egy jolyflex cső, aminek vágható a vége, és könnyen toldható PVC csövekkel.
Miután a sziloplaszt megkötött elkezdhetjük a szűrőanyagok behelyezését a szűrő tartályba.
A szűrőben a három tartály elválasztásához használhatjuk a méretre vágott TM 10-es szűrő szivacsokat. Vágásnál figyeljünk rá, hogy ne legyen magasabb, mint a láda, de szélesebbre vágjuk, hiszen ezt belefeszítve fog a helyén maradni, ezzel elválasztva a különböző szűrő anyagokat egymástól.
Az első szűrő rekeszbe vágjunk a TM 10-es szivacsokból, ez fogja a nagyobb méretű üledéket felfogni. A következő szűrő rekeszbe lávakövet szórjunk, ez segít a víz lágyításában és a nitrifikáló baktériumok is megtapadnak rajta. Az utolsó rekesz aljába ismét szivacsot, majd bio-ballt, majd szivacsot tegyünk. A bio-ball a kerti tó vizének hasznos, baktériumok megtapadását segítik elő.
A tartályt amennyiben nem rendelkezik fedéllel, takarjuk le valamivel, hogy ne hulljon bele szennyeződés.
Ezzel kész is a szűrő tartályunk, már csak be kell üzemelnünk a szivattyút és össze kell kötnünk annak kivezető ágával.
4. lépés – Szivattyú beüzemelése
Mi egy TIP márkájú, WPS 4000 R típusú, három féle vízjátékhoz alkalmas csobogóval rendelkező szivattyút használtunk.
A videónkban megtaláljátok szűrőtartály beüzemelésén túl, a szivattyú bemutatását és összeszerelésének menetét is.
A vízpumpához általában 10 méter kábelt adnak, ennek tudatában alakítsuk ki a biztonságos áram kiállást. A gyári dugvillát ne vágjuk le, mert minden nemű átalakítás balesetveszélyes és garancia vesztessel jár.
Helyezzük be a vízpumpát a tó legmélyebb részére úgy, hogy iszapot ne tudjon felszívni. A pumpa kifolyó ágát awab bilinccsel rögzítsük a tartályunk bemeneti csatlakozójához. A tartály kimeneti csövét vezessük bele a tavunkba, vagy egy tetszés szerint kialakított csobogó vízellátását is biztosíthatjuk ezáltal.
Ha kész a szivattyú és a szűrő tartály összekötése, akkor érdemes egy tesztüzemet indítanunk, hogy meggyőződjünk róla, hogy minden elem a helyén van és nincs vízszivárgás.
Nézzétek meg videónkat is, melyben a szűrő és a szivattyú összeszerelés lépéseit láthatjátok.
Ezzel kész is a saját házi készítésű kerti tó szűrőnk.
Sok kreatív megoldás létezik a szűrő eltakarására. A másik szűrőnket mi egy régi hordó alá helyeztük el, ezt a szűrőtartályt pedig egy kis fa paddal tervezzük fedni, így nem fogja rontani a természetes összképet.
+ 1 tipp algásodás ellen:
A szivattyúnk és szűrő tartályunk közé beépíthetünk egy kerti tavi UV-C sterilizátort, mely alkalmas a tavakban az algák, fotoszintetizáló baktériumok, egysejtűek és egyéb kórokozók elpusztítására, amelyek felelősek a kerti tavakban a "zöld" víz és az egyéb algák kialakulásáért. Az UV lámpa által elpusztított kórokozókat a tószűrő dolgozza fel, így a kerti tó vize tiszta marad.
Már csak várnunk kell és pár napon belül észlelhetjük is, hogy egyre tisztább lesz a tavunk vize.
Ha tetszett a blog ajánlj minket másoknak is, kövesd facebook oldalunkat, és iratkozz fel hírlevelünkre, nehogy lemaradj a további érdekes tartalmakról.