Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Mi alapján válasszak légpumpát?

Nem tudod, mekkora légpumpát válassz az akváriumodba vagy, hogy van-e rá szükség egyáltalán. Nem tudod mekkora levegőkompresszort válassz a kerti tavadba?

 Igenis van különbség a levegőpumpa és kompresszor között.

Pár sorban szeretnék segíteni nektek, hogy mikor, miért van szükség pluszlevegőztetésre egy akváriumban vagy kerti tóban.

Mi alapján válasszak légpumpát?

Nem tudod, mekkora légpumpát válassz az akváriumodba vagy, hogy van-e rá szükség egyáltalán. Nem tudod mekkora levegőkompresszort válassz a kerti tavadba?

 Igenis van különbség a levegőpumpa és kompresszor között.

Pár sorban szeretnék segíteni nektek, hogy mikor, miért van szükség pluszlevegőztetésre egy akváriumban vagy kerti tóban.

A nagy kérdés MIÉRT?

Mint azzal mindenki tisztában van, hogy a legtöbb hal és vízi élőlény a vízből nyeri ki az oxigént. Ezért fontos a megfelelő oxigén/levegő utánpótlás egy akvárium vagy kerti tó esetében.

Kicsit visszaugranék az 50-60-as évekbe, amikor még csak szögvas keretes akváriumok léteztek, amit egy izzóval világítottak meg és mégis működtek 0 szűrés mellett. Igen működtek, mert használtak légpumpát, ami plusz oxigént juttatott a vízbe és egyben a feltörő buborékok mozgatták is vizet és a vízfelszínt is.

A mai technika szerencsére jobbnál jobb szűrési technikát biztosít a számunkra, így a légpumpák szerepe szükségtelenné vált. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy ez így teljes egészében igaz. Szerencsére számtalan más helyzetben szükségünk lehet egy légpumpára. Pl.: nevelő akvárium, karantén akvárium, nano akvárium, garnélás akvárium stb…

Akvárium esetében

Akvárium esetében a mai modernebb akváriumi szűrőkből nem csak egyszerűen kijön a víz valahol, hanem van lehetőségünk esőztetőt vagy lily pipeokat használni, amikkel fodrozhatjuk a vízfelszínt. Ennek a módszernek a segítségével, sokkal több oxigént juttathatunk a vízbe, mint egy porlasztó kővel, hiszen sokkal kisebbek a levegőbuborékok, így könnyebben beoldódnak a vízbe.

Akváriumban akkor lehet szükség légpumpára, ha esetleg úgy véljük, hogy túltelepített halakkal és szükség van további levegő beoldásra. Vagy akár nyáron a nagy melegben. 28-30 fokos vízben az oxigén már elég nehezen oldódik, ezért lehet, hogy nem elég a vízfelszín fodrozódása és szükséges egy plusz légpumpa beüzemelése.

Na, de mekkorát válasszak? Mindegyik légpumpánál fel van tüntetve a teljesítménye, hogy hány liter levegőt porlaszt be óránként. (1l/h) Egy akvárium esetében 1 liter vízre 1 liter levegőt számolhatunk. Tehát… egy 100 literes akváriumhoz olyan légpumpát válasszunk, amelynek a teljesítménye legalább 100l/h.

Kerti tó esetében

Kerti tó esetében is fontos az oxigén beoldás. Ebben nagy szerepet játszik a szél, ami fodrozza a víz felszínt, de ez nem elég. További levegő beoldásban segítenek a kerti tavi szűrők, csobogók.

Fontosnak tartom ketté választania két dolgot. A kerti tavi szűrő szűri is a vizet egy szűrőtartályon keresztül, amíg a csobogó csak mozgatja egy vízpumpa segítségével. Szűrést nem végez.

Egy kerti tóban akkor van szükség plusz levegő beoldásra, amikor a halaink nagyon pipálnak.

(valószínű túl sok hal van a tóban)

Nyáron a nagy melegben szintén a meleg víz (28-30fok) miatt nem képes elég oxigén beoldódni a vízbe.

Télen, amikor már a víz hőmérséklete 6 fok alá csökken érdemes kiszedni a kerti tavi szűrőt és elrakni egy fagymentes helyre. Helyére érdemes berakni egy levegőkompresszort és egy kerti tavi porlasztó követ. Ez a módszer segít télen szellőztetni a vizet és olyan -10-15 fokig folyamatos léket képez a tavunkban.

Fontos: ne tegyük a porlasztó követ 40 centinél mélyebbre, mert túl sok meleg vizet húzhat fel a mélyebb részekről, ami pusztuláshoz vezethet.

Na, de mekkorát válasszak? Egy kerti tónál a nagy vízmennyiség és a kisebb vízmozgás miatt a szükséges beoldott levegő mennyiség 2l/h. Tehát… 1m3 vízhez 2000l/h teljesítményű levegőkompresszor szükséges egy 6-10 centiméteres tavi porlasztóval.

Remélem tudtam segíteni.