Mikor érdemes megkezdeni a tavaszi munkálatokat a kerti tavunk körül?!
Tavasszal mikor már szépen süt a nap, akkor igazán tűkön ül az ember és türelmetlenül várja, hogy kimehessen kertbe végre. Kíváncsian keressük az új hajtásokat a virágoskertünkben és a kerti tavunkban is. A halaink is keresik a sekélyebb részeket, amit gyorsan átmelegít a nap. Kiváló lehetőség egy kis sütkérezéshez.
Ekkor szokott jönni az ötlet, hogy gyorsan takarítsuk is ki a kerti tavunkat. Nem érdemes elkapkodni a dolgot! Hiszen, ha nem a megfelelő időben (túl korán mert jöhetnek még fagyok vagy nyáron a nagy kánikulában) tesszük, akkor csak többet árthatunk vele.
Miért van szükség a kerti tavunk tavaszi karbantartására?
Egy kerti tó karbantartására azért van szükség, mert ugyan egy természetes vízről beszélünk, mégis be van zárva egy kis helyre a természet. Nagyon gyorsan felhalmozódnak a káros, mérgező anyagok, amiket csak a karbantartással tudunk megelőzni.
Hogyan tartsuk karban kerti tavunkat?
Szinte nincs rossz módszer erre a dologra. Erről a témáról bővebben olvashatsz a hogyan tartsuk karban kerti tavunk blogunkban.
Mikor érdemes?
Nagyon fontos kérdés. Ahogyan már említettem, ha túl korán állunk neki a kerti tavunk tisztításának azzal többet árthatunk a halainknak és a növényeinknek.
Miért?
Egy kerti tó vize ki van téve az időjárásnak. Ameddig talaj menti fagyok vannak, addig a tó vize kb. 3 fok körül marad. Napközben ugyan melegszik pár fokot, de este vissza is hűl nagyon gyorsan. Ezt a pár fokos ingadozást a kerti tavi halaink jól tűrik. Ameddig a tó vize tartósan nem marad 6-10 fok, addig nem érdemes etetni a halainkat, hiszen az emésztésük még nem indult be igazán.
A korai vízcserével is hasonló a helyzet. Ha a 3-4 fokos vizet kiszivattyúzzuk majd a 12-13 fokos csap vagy kút vízzel elkezdjük feltölteni a tavunkat azzal elég nagy hőmérsékleti különbségnek tesszük ki halainkat. Kvázi egy elég erős stressz helyzetet teremtünk nekik a mellett, hogy még a tómederben is dolgozunk. Aztán ez a 10 fokos víz az este folyamán visszahűl 3 fok környékére.
A kerti tavi növények többségének a levele télen elszárad, lefonnyad. Az új hajtások ezek alól bukkannak elő tavasszal. Ezeket a leveleket szintén nem érdemes addig eltávolítani ameddig talaj menti fagyok várhatóak, hiszen az új hajtások érzékenyek lehetnek a fagyra. Tönkre ugyan nem mennek, de vagy lassítja a növény növekedését vagy új hajtást kell hoznia.
Nyáron a nagy kánikulában sem érdemes vízcserét csinálni szintén a nagy hőmérsékletváltozás miatt. Növényeink gyökerét és víz alatti részeit könnyen kiszárítja vagy megégeti a tűző nyári nap.
Tehát ne hamarkodjuk el a kerti tavunk tavaszi karbantartását.
Amennyiben ezeket a szempontokat szem előtt tartjuk, akkor nem érhetnek meglepetések. Halaink és növényeink pedig meghálálják.