Egyes elemek előzetes előkészítése, méretre szabása.
Mielőtt neki fognánk az elemek összeillesztésének, szükséges lehet egyes részeket előtte kezelni, átalakítani, vagy dekorálni.
Amennyiben magad gyűjtötted a fa dekorációt, nézz utána, hogy nem szennyezi a vizet, illetve szükséges e előre kifőzni vagy lehántani a kérgét. Ha előkészített, direkt terráriumba való fát veszel, akkor ezt a lépést megspórolhatod.
Mi a liánokat kenderkötélből és tőzegből készítettük el. A kötelet egyenletesen bevontuk fbs ragasztóval, majd beleforgattuk a tőzegbe, hogy az egyenletesen elfedje. Amennyiben vastagabb kötelet veszel, melyet szét tudsz szedni vékonyabb szálakra, úgy akár több formájú és vastagságú liánt is tudsz készíteni belőle.
Az inda elkészítését az alábbi videóban is megmutatjuk nektek. Ugye milyen egyszerű?
A hungarocellt, amit a háttér alapjául használhatsz, vágd a terrárium méretére. Nagyon fontos, hogy vágd ki belőle a dekorációs elemeknek és a technikának szükséges helyet, valamint ahol szükséges vágj bele formákat, üregeket.
2. hiba: Igyekeztünk a csobogót úgy beépíteni a háttérbe, hogy kellőképpen takarva legyen, de a szűrőt és ha szükséges, akkor a szerkezetet is ki tudjuk venni, de sajnos a beépítés során nem próbáltuk ki, így a végén elég passzos lett, ami nagyon megnehezíti a tisztítást.
3. hiba: Továbbá arra sem figyeltünk kellőképpen, hogy a szűrő szívó ágához ne tudjon túl sok mulm és talajszemcse össze gyűlni, ami csaknem teljesen eldugítja azt akár percek alatt. Utóbbi helyrehozása is több bonyodalmat jelentett számunkra, mintha előre gondolkodtunk volna e tekintetben.
Háttér 3D hatásának elérése, dekor elemek, cserepek rögzítése
Az elemek végső helyére ragasztása előtt érdemes előre bepróbálni őket a helyükre, hogy később ne kelljen szétszedni a már rögzített részeket.
A méretre vágott és formázott hungarocellt helyére tesszük és beragasztjuk, alakjának finomításához ragasztóhabot használunk. A csobogó elkészítéséhez szintén hungarocell darabokat használtunk fel. Lépcsőzetes formát alakítottunk ki és késsel kifaragtuk, majd hevítéssel természetesebb formára alakítottuk. A képen is jól látszik, milyen jó formákat lehet kihozni a ragasztóhabbal, illetve a virágtartók helyét, üregeket is könnyen ki tudjuk alakítani vele. A cserepeket a helyükre rögzítve egy kis ragasztóval, azt körbe ölelve szépen el tudjuk rejteni az ültető kosarakat.
A parafákat is ragasztóhabbal rögzítettük mind a hátfalhoz, mind az oldalsó üvegekhez. A biztosabb rögzítés érdekében a hátfalba egy kis vájatba ültettük a dekorelemeket. A parafa hengerben azt szeretjük, hogy könnyen méretre vágható, így tökéletesen passzolhat bármely méretű terráriumba. A parafa henger közepe üreges és kis odúk is találhatóak benne, így könnyű és növényeket is ültethetünk bele, ha az üreget egy kis talajjal megtöltjük.
A mocsárzónát szükséges volt elkeríteni a vizes résztől, hogy ne mosódjon tele a víz a növénytalajjal. Az elkerítést habosított pvc táblából vágott csíkokkal oldottuk meg (dekorációval foglalkozó üzletekben lehet kapni, mi a leeső hulladékból kértünk egy két csíkot). A mocsaras közeg elérése miatt a keret két oldalán egy 10 cm-es részen sűrű fém hálót helyeztünk el, amely meggátolja a talaj kifolyását, de a vizet beengedi a talaj rétegeibe.
4. hiba: Nem gondoskodtunk arról, hogy a látszó oldalfalnál a hungarocell hátfalat és a parafa rögzítéséhez használt ragasztóhabot eltüntessük, így azt utólag kellett kívülről leragasztanunk, hogy ne rontsa el az összképet. Ebből tanulva azt javaslom, hogy ne csak azt az oldalt takard valamilyen módon, ahol az elképzeléseid szerint rá fogsz látni, hanem a többi oldalon is gondoskodj a takarásról, hogy áthelyezés esetén se zavarja a szemet. Alábbi két kép a hibáról és a hiba utólagos eltakarásáról. Odaillő mintát nyomtattunk papírra és kétoldalú ragasztóval rögzítettük rá a terráriumra.
A háttér természetes hatásának elérése
A háttér formája és a fő dekorelemek rögzítése már előhozzák az összkép térhatását, de szükség van a természetidegen elemek eltakarására.
A terráriumot ekkor a hátfalára fordítottuk, hogy könnyebb legyen hozzá férni, illetve ezzel megakadályozva a lepergést a ragasztó megkötéséig. A hátfal fedéséhez FBS ragasztót, tőzeget és fakérget használtunk. FBS ragasztót rányomtuk a hátfal egy részére és gumikesztyűben ecsettel eloszlattuk. A ragasztóba tőzeget és fakérget szórtunk, annyit, hogy teljesen elfedje a fehér építő elemeket. Ezt a lépés ismételgetve végig ragasztózzuk és tőzeggel befedjük a hátteret. Ha megszáradt óvatosan tapogasd végig, ha valahol lehullik, vagy üres foltot találsz, ismét ragasztózd be a foltokat és takard tőzeggel.
Ha már úgyis az oldalán van a terrárium érdemes a mocsár „kerítésének” eltakarásával folytatni a folyamatot. A frontoldalra vékony dragon kő darabokat ragasztottunk, míg oldalról a hátfalat is fedő megoldást alkalmaztuk, vagyis tőzeggel fedtük be.
A csobogóra is ragaszthatunk köveket, mely segít a víz megfelelő esésének, elfolyásának kialakításában.
A hátfal dekorációját az előzőleg elkészített liánok felrögzítésével fejeztük be.
Talaj és növényföld behelyezése
A terráriumot ismét az aljára fordítva kezdhetjük a talaj feltöltését. Ekkor már érdemes a végső helyére tenni a terráriumot, mert a feltöltéssel párhuzamosan egyre nehezebbé válik annak mozgatása. A vizes részen és a mocsárzóna alsó rétegének dr fishfood talajt terítettünk szét, ez a talaj könnyen porszívózható, takarítható, elegendő közeget biztosít a hasznos baktériumok számára, nem keményíti a vizet, mint egyes talajok. Ezen kívül lehet még használni nagyobb szemű lávakő zúzalékot is a mocsaras rész aljának kitöltésére, melynek porózus felülete megfelelő tapadófelületet jelent a hasznos baktériumok számára. Lávakő használata esetén figyeljünk rá, hogy a talajréteg legyen legalább 3-5 cm, hogy legyen elég hely a növények gyökerének. A mocsaras rész felső rétegéhez orchideaföld, tőzeg és tavi virágföld keverékét használtuk.
Növények beültetése és dekoráció elhelyezése
A párás közeget kedvelő dekoratív növényeket beültetjük a hátfalban kialakított ültető üregekbe, a futó növények ágait az indákra fektethetjük. MI a parafaág résébe egy orchideát is ültettünk. Kíváncsian várjuk, hogy fog e virágot hozni, csodás látvány lenne. A parafán még egy broméliát is elhelyeztünk.
Ezt követően feltöltöttük vízzel a terrárium alsó részét majd beültettük a vizes közeget kedvelő növényeket is. A mocsaras részbe Fittonia fajokat és Ficus pumila sunny-t ültettünk.
A dekoráció utolsó simításait is elvégezhetjük lassan, mi mohát tettünk a parafa ágakra valamint tölgyfaleveleket és makkot tettünk a talajra és a vízbe is.
Betelepítés
Ha úgy látod, kész vagy a berendezéssel, rákerülhet a tető/világítás a terráriumra, indulhat a szűrő, a fűtés, párásító és egyéb berendezések. Miután beállt a megfelelő páraszint, hőmérséklet és az állatoknak is előálltak a megfelelő körülmények indulhat is a betelepítés.
Innentől már csodálhatod is a művedet, mely garantáltan feldobja majd a szobát ahol helyet kapott.
Ha tetszett a blog, kövess minket facebook oldalunkon és iratkozz fel hírlevelünkre, nehogy lemaradj az új tartalmakról.