Leírás
CSÍKOS MORGÓHARCSA
Külalak és jellegzetességek leírása
Tipikusan talajlakó harcsaféle, hosszú bajusszal és nagy szemekkel rendelkezik. Kifejezetten dekoratív fekete-fehér csíkozottságával. Testét kemény csontpajzs borítja. A mellúszók és a hátúszó külső sugara egy nagy, hegyes tüske, mi több, oldaluk fogazott is, ahogy a hal teste is némiképp.
Tartása és tenyésztése
Éjszakai hal, csak ritkán bújik elő rejtekhelyéről, ezért is nem igényel olyan hatalmas akváriumot. Ha több példányt szeretnénk tartani, persze nagyobb medence kél el. Kis termetű halakkal nem szabad társítani, mivel idővel elfogyasztja azokat, elsősorban ragadozó táplálkozású mivolta végett. Száraz tápokkal etethető, csak ügyeljünk arra, hogy maradjon neki, lámpaoltás előtt etessünk. Nappal szinte egyáltalán nem mutatkozik. Ha mégis előjön, de megijed, rögvest menekülőre fogja.
Kedveli a dús növényzetet, legyen sok búvóhelye. Robusztus lazacokkal, kisebb vagy épp nagyobb sügérekkel remekül kijön, de más kontinensek megfelelő méretű és igényű halaival is egyberakható. Ha a vízből kiemeljük, nevéhez hűen morgó, kerregő hangokat hallat.
Kifogásakor legyünk különösen elővigyázatosak, mivel könnyedén beleakadhat a hálóba tüskézettsége, szét is szaggathatja ezzel a hálót vagy a hal is megsérülhet. Nem utolsó sorban megszúrhatja kezünket is, ami meglehetősen fájdalmas, sőt, tüskéje némi mérget is tartalmaz, ami bár nem veszélyes az emberre, nem árt forró víz alatt semlegesíteni. Lehetőleg ne vékony-falú zacskóban szállítsuk, az üveg vagy műanyag jobb, de ha minden kötél szakad, akkor legalább két-három réteg zacskót helyezzünk köré, magyarul a vízzel telt zacskót helyezzük még bele más zacskókba is!
Akváriumban nem tenyésztik, hipofizálásos módszerrel viszont már hazánkban is ikráztatták. Ikrái toxikus mérget tartalmaznak, egy darabot sem fogyaszthatnak el belőle más halak, különben elpusztulnak! Erre fontos ügyelni!