Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kezdőknek

Pár tanács, hogy hogyan állítsd össze az új akváriumodat illetve, hogy mire érdemes odafigyelned növény, hal, technika vásárlása előtt, ha nem szeretnél később nagyobb gondot.

Kezdőknek

Szerencsére egyre többen kérdezik, hogy mi kell egy akvárium alap felszereléséhez. Ebben szeretnék segíteni ezzel a pár sorral. Törekedjünk a természetességre, szebb és praktikusabb.

Akvárium - Ugye ezt mondanom sem kell, ugyanakkor nagyon nem mindegy, hogy valójában minek készült az a kocka. Készülhetett terráriumnak ilyenkor egy vékonyabb üveg is elég hiszen nem lesz benne akkora nyomás, eltérő lehet a ragasztás is és az éleket is máshogyan kezelik mint egy akváriumnál. Készülhet akváriumnak ilyenkor vastagabb üveget használnak esetleg opti white üveget. Szebbek, vékonyabbak a ragasztások. Méret függő, de nagyobb akváriumokban már találhatóak merevítések és az élek is csiszoltak.

Bútor - Minden az alapoktól kezdődik, így van ez az akvarisztikában is. Nagyon fontos, hogy hova és, hogy milyen bútorra vagy állványra tesszük az akváriumot hiszen egy 100l-es akváriumnál berendezve már akár 120kg-ról van szó. Gondoskodnunk kell, hogy ne tudjon billegni, inogni az a bútor amire tenni szeretnénk és az sem hátrány ha vízálló a felülete.

Szűrő - Ma már sok és nagyon jó szűrők vannak.Nagyon fontos a megfelelő szűrés a halak és a növények számára. A szűrőben értékes bacik vannak amik segítenek lebontani a halak ürülékéből származó káros anyagokat , így elég hetente egy részleges vízcserét megejteni. Ez a módszer kényelmesebb is és jobb is az egész akvárium számára hiszen stabilabb a víz biológiai szűrése. Érdemes nagyobb szűrőt venni mint az akvárium literszáma, mert később koszolódik el és jobban dolgozik. Tehát , ha van egy 100l-es kockánk akkor ne egy olyan szűrőt vegyünk ami 80l-től 100l-ig jó, nyugodtan vehetünk olyat ami 150l vagy akár 200l-hez is jó.

Levegőztető - Nagy vita kérdés.Dobd be a kérdést egy akvarisztikai csoportba a facebookon és garantált a szórakozásod egy fél napig. Van aki ragaszkodik hozzá és egy túltelepített akváriumban lehet rá szükség.Sajnos néha előfordul, hogy karantént kell alkalmaznod egy betegség miatt, ilyenkor is jól jön egy levegőztető. Egy jól összerakott akváriumban ahol jól működik a biológiai egyensúly ott nincs szükség levegőztetőre mert mindent elvégez a szűrőberendezésünk.

Fűtés - Díszhalaink élőhelye többnyire a Trópusok. Általában 26 celsius fokos vízben érzik jól magukat. Érdemes termosztátos fűtőberendezést vásárolni.

Világítás - Senki sem szeret sötétben ücsörögni a halak sem. Egy jól megválasztott fénycső szépen ki emeli a halak színét ami sok esetben igen csak káprázatos. A növényeknek elengedhetetlen a megfelelő fény. 0,5w/ l tapasztalatok szerint elég egy kezdő vagy haladó növénytartáshoz. Lehet gyári tető, csíptetős, akasztós, led, reflektor.

Növények - Sügerek mellett nem sok növény marad meg mert meg eszik őket. Érdemes nagyon hasonló igényű növényeket összeválogatni , mert az eltérő tartási körülmények nem vezetnek sikerhez. A növényeknek nagy szerepe van a biológiai szűrésben és nélkülözhetetlen természetes búvóhelyet biztosítanak a halaknak, rákoknak. Lehetnek előtéri alacsonyak, közép magasak, bokrosak, magasra növő háttéri növények amik gyakran kinőnek a vízből és a szárazon hoznak virágot

Talaj - Talajból is egyre több fajtát lehet kapni. A jól megválasztott talaj nagy mértékben hozzájárul az akvárium összképéhez. Fontos , hogy ne legyen se túl apró szemű a homok mert berothad a növények gyökere és ne legyen túl nagy szemű sem mert a sodrás mélyre be mossa a szennyeződést és mérgezéshez és rossz vízminőséghez vezet. A megfelelő szemcseméret 0,8mm-2mm.

Víz - Csapvízre gondolok elsősorban. Jó pár hal és növény tartható úgymond csapvízben, de a legtöbb hal nem viseli el maximum ideig-óráig a növények úgyszintén. Mind e mellett a klórt fertőtlenítésre használják ezért az akváriumvízbe jutva kárt tehet a halak kopoltyújában és a hasznos bacikat mind egy szálig elpusztítja ami a biológiai szűrés megszűnését is jelentheti. Minden település saját vízszolgáltatójának az oldalán megtalálható a hivatalos vízminőség, érdemes megnézni. A legtöbb akvarisztikai boltban van lehetőség beméretni a vizünket pár 100 forintért, érdemes mert már a növény és hal vásárlás előtt tudjuk, hogy milyen vizünk. Nagyon kemény vagy szikes víz esetében érdemes elgondolkozni a vízlágyításon. Erre alkalmas ion-cserélt víz vagy az RO-szűrő.

Eszközök - Ezek elég egyéni dolgok, kinek mi a kényelmes vagy mire van szüksége. Ami tuti: hal háló, csipesz az ültetéshez, talaj porszívó, vödrök a vízcseréhez.