Mennyibe kerül egy akvárium?
Az első akvárium kialakításakor nem kell feltétlenül a legkisebb részletekre kiterjedő és igen költséges megoldásokat alkalmazni. Egy jól megválasztott méretű medencébe az egyes technikai felszerelések hiányát jól elviselő halakt telepítsünk, majd fokozatosan bővíthetjük a halak igényeit kielégítő eszközök körét. Ha később rájönnénk, hogy ez mégsem az a hobby, amit szívesen csinálnánk vagy csak a gyerkőc miatt vágtunk bele akkor nem mindegy az akváriumba belefektetett összeg. Ne feledjük azonban, hogy minden hal oxigén dús, tiszta, szűrt vizet igényel. Ügyeljünk arra, hogy hány halat helyezhetünk egy akváriumba, azok testméretét és aktivitását figyelembe véve. Az akváriumot érdemes lefedni, mert a halak kiugorhatnak, és világításról is gondoskodni kell.
Induló felszerelések
Ha most fogunk egy akvárium építésének, akkor legyen az hidegvízi, trópusi vagy tengeri, a következő eszközök beszerzésére kell gondolnunk:
- Akvárium
- Aljzat
- Vízteszt
- Hőmérő
- Dekoráció (a legjobb választás a természetes fák, kövek és az élő növény)
- Polifoam (az akvárium egyenletes felfekvése miatt)
- Állvány (nagyon fontos, hogy hova kerül az akvárium a lakásban. Egy berendezett akváriumot nehéz mozgatni és töréshez, sérüléshez vezethet. Másik fontos tényező, hogy amire tenni szeretnénk, az akváriumot az legyen teherbíró. Egy 100l-es akvárium lehet akár 150-160kg.)
Fenntartási költség
A fenntartási költséget a mindennapos kiadások és rendszeresen felmerülő beszerzések jelentik. Ezek közül az egyik legjelentősebb az áramfogyasztás. Egy átlagos akvárium működése során legalább három berendezés üzemel szinte folyamatosan. A szűrő a világítás a fűtés. Egy korallszirti akváriumban ezzel szemben akár 8 berendezés is működhet egyszerre.
További kiadások adódhatnak meghibásodásból, rendszeres vízcserékből, víz minőségének és a halak egészségének fenntartására szolgáló anyagok:
- Szűrőbetétek, szivacsok rendszeres cseréje
- Fénycsövek cseréje ( évente)
- Haltápok
- Tengeri só (csak is kizárólag a tengeri akváriumokhoz)
Tipp
Ha már eldőlt, hogy milyen méretű akváriumot szerzünk be, akkor meg lehet kezdeni a böngészést a felszerelések után. Ez abban a döntésben is segít, hogy kell-e nekem akkora? Vagy, hogy lehet, mégis nagyobb kellene!? Az mindenképpen fontos, csak akkor vágjunk bele, ha időnk, pénztárcánk engedi. Különben csak rossz tapasztalatokat szerezhetünk.