Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Hogyan készítsünk dézsatavat halkaland módra?

Sokan csak álmodoznak egy kerti tóról, hiszen nincs akkora kertjük, hogy elférjen benne, vagy nem mernek belefogni az elkészítésébe. A kis helyre és a kísérletezésre megoldás lehet egy dézsa tó készítése.

A korlátozások alatt sokan érkeztetek hozzánk dézsa tó készítésével kapcsolatos kérdésekkel.

Ebben a blogban bemutatjuk nektek, hogy az általunk megálmodott dézsatavat, hogyan készítettük el és kitérünk a gyakran felmerülő kérdésekre is, sőt videó formájában is megtekinthetitek az elkészítés folyamatát.

 

Először is vegyük sorra, hogy mire lesz szükségetek ha hasonló dézsató kivitelezésében gondolkoztok:

  • Dézsa, vödör, kád, vagy bármilyen vízálló edény, amit el tudtok képzelni, hogy akár egy kis édent is kialakíthatnátok benne
  • Ista multifunkciós korallrács fregeknek – mi legalábbis ezt használtuk a csobogó alapjának, és a magasabb ültetési zónát kedvelő növények kosarát is könnyedén tudtuk hozzá rögzíteni
  • Univerzális sziloplaszt a korallrács beragasztásához
  • Redmoor fa és grey mountain kő, vagy más dekoratív kő és fa a csobogó kialakításához
  • Gyorskötöző a kerti tavi növény ültető kosarak rögzítéséhez
  • Csípőfogó a rács töréséhez és a gyorskötöző felesleges részeinek levágásához
  • Kerti tavi növények – érdemes a dézsa és a kialakításra kerülő ültetési mélységeknek megfelelő növényeket válogatni.
  • Kerti tavi növényültető kosarak
  • Kosárbélelő juta
  • Garri tavi föld
  • Vízpumpa
  • Gumicső
  • Áram (Csak óvatosan! A víz és az áram nem barátok!)

 

Ha mindent beszereztünk, amire szükségünk lehet, már csak az alábbi lépéseket kell elvégezni és gyönyörködhetünk is a művünkben.

  1. Fogjuk a dézsánkat és a képen látható módon ragasszuk bele a rácsokat, amikre később a csobogónkat fogjuk majd ültetni, majd várjunk, míg a ragasztó megszárad.

 

  1. Ha meggyőződtünk róla, hogy a csobogó alapja stabil, akkor jöhet a vízpumpa összeszerelése és a rács mögötti átfűzése, majd elkezdhetjük a kis vízesés kialakítását. Ha az elemek a helyükre kerültek, csak azt követően vágjuk le a cső felesleges részét, nehogy a végén túl rövid legyen, és ezen múljon, hogy nem tökéletes a végeredmény.

Ilyenkor érdemes egy kis vizet tölteni a dézsa aljába és kipróbálni a csobogónkat, ekkor még könnyen tudunk változtatni a víznyomáson és a köveket is át tudjuk rendezni a szebb vízesés érdekében.

 

  1. Most, hogy a dézsató alapja már összeállt, jöhetnek a növények. Mi az alábbiakat választottuk a kis tavunkhoz:

Először érdemes még az eredeti kis konténerükben elrendezni őket, mert ilyenkor még tudunk változtatni a koncepciónkon. 

 

korábbi blogunkban bemutatott módon ültessük a növényeinket az ültető kosarakba és helyezzük, őket a megfelelő helyre. A csobogó alapjának kialakításához azért esett a választásunk a korallrácsra, mert könnyen törhető, így a megfelelő forma kialakítható belőle. Előre a kishídőrt és a szittyót is úgy helyeztük el, hogy a rácsból kivágtunk egy-egy ültetőkosár méretű részt, a kosararakat ehhez rögzítettük hozzá gyorskötözővel, így a növények a víz alá kerültek és a rács sem ronjta el az összképünket.

 

  1. Már szinte kész is vagyunk, így helyezzük a dézsát a végleges helyére és csak ezt követően töltsük fel vízzel.

A víz tetejére pár úszónövényt is tehetünk, főleg amíg a rózsánk nem hoz sok levelet. Békalencse, vízi saláta, limnobium ideális választás lehet egy kis árnyékolásra és fel is dobják az összhatást.

 

  1. Nincs más dolgunk mint gyönyörködni a művünkben és várni, hogy a növényeink új hajtásokat és virágokat hozzanak.

              

 

Az elkészítés folyamatát az alábbi videóban is megnézhetitek:

 

A gyakran felmerülő kérdések és a válaszok pedig az alábbiak:

Milyen növényeket ültessek bele?

Szinte nincs kivétel, a legtöbb kerti tavi növény ideális választás lehet egy méretesebb dézsa tóba. Tavi rózsák közül érdemes a kisebb vízállást kedvelőek közül a kisebb virágúakat választani. A dézsa tó aljára a 20-40 cm vízállást kedvelő növényeket, míg a felsőbb részekbe, ha alakítotok ki ennek megfelelő részt a kisebb növésű növényeket érdemes választanotok.

Halakat is lehet bele tenni?

El tudok képzelni olyan dézsát, ami kellő méretű ahhoz, hogy pár darab osztott farkú aranyhal jól érezze magát benne, de 150 liter alatt lehetőleg, állatokat ne, maximum pár tavi csigát tegyetek a tavatokba. Higgyétek el a növények sokasága épp elég kis édent hoz a kertetekbe a halak lubickolása nélkül is.

Mi lesz vele télen?

Ebből a szempontból is szerencsésebb, ha nincsenek halak a tóban, hiszen télen szét kell szednünk a dézsát, hacsak nem egy télikertben vagy más nagyon védett helyen került elhelyezésre.

A mocsári növényeket erre az időszakra érdemes egy vödör vízben eltenni fagytól védett helyre. A növényeknek nem árt a fagy, mind áttelelnek a tavakban is, de a jég összetörheti a vödröt vagy a dézsát amiben teleltetjük, és ha a víz elfolyik, akkor a növényeink kiszáradhatnak.

Tavasszal a dézsánkat újra kihelyezhetjük és összerakhatjuk, ilyenkor akár egy új elrendezéssel is próbálkozhatunk, hiszen tudjátok, a változatosság gyönyörködtet.

 

További kérdésekkel forduljatok hozzánk bátran, telefonon, e-mailen, vagy facebookon keresztül.

Ha tetszett a blogunk iratkozzatok fel hírlevelünkre, vagy youtube csatornánkra és kövessetek minket facebook-on is, így garantáltan nem maradtok le az új tartalmakról, akcióinkról.