Nem mindenki örül ezeknek a betelepülőknek, egyesek félnek ezektől az állatoktól, mások a hangjukkal nincsenek kibékülve. Amennyiben csak a koncertjük miatt ráz tőlük a hideg, úgy tarthatja benned a lelket, hogy a nászidőszakot követően egyes fajok el is költöznek a tavunkból, más fajok pedig visszavesznek a szerenád hangerejéből.
Egyet mindenképp tartsunk szem előtt, ha a kitelepítésre adjuk a fejünket! Magyarországon minden kétéltű és hüllő faj védett, így semmiképp se tegyünk kárt ezekben az állatokban.
Ha szerencsések vagyunk egy trükköt alkalmazva akár ki is foghatjuk a betolakodókat. A hirtelen erős fény sokkolja a békákat, így ha sötétben kilopakodunk a kerti tavunk partjára, akkor pár perc némaság után újra rázendít az énekére, ekkor egy erős lámpával a hang irányába világítva „lebéníthatjuk” a békát és egy hálóval elfoghatjuk. Ha sikerült a becserkészés, úgy tegyük egy szellőző, de zárható dobozba és vigyük el a közeli tóhoz, patakhoz, ahol természetes közegében élheti tovább gondtalan életét.
Természetesen miután kitelepítettük, nincs rá garancia, hogy nem jelennek meg újabb példányok a tavunkban, ez ellen egy kisebb kerítéssel védekezhetünk, de minden békafajt ez sem gátol meg a honfoglalásban. Jobban járunk, ha bele törődünk, és hozzá szokunk énekükhöz, megvan ennek is a romantikája.
Azt is szeretném kihangsúlyozni, hogy miért NE telepítsük ki ezeket az albérlőket, hiszen hasznos szolgálatot is tesznek nekünk, cserébe a lakhelyért. Növelik tavunk diverzitását, ezáltal sokkal összetettebb ökoszisztéma, saját kis rendszer, körforgás alakul ki tavunkban. A békák mellett sok rovar is betelepszik a tavunkba, egyesek, mint például a szúnyogok igen sok kellemetlenséget tudnak okozni, ebben segítenek nekünk a békák, akik jó ragadozók révén sok bosszantó bogártól is megszabadíthatnak bennünket. Sőt fiatal korukban még algát is fogyasztanak, így hozzájárulhatnak tavunk tisztán tartásához is.
A hasznon kívül érdemes azt is átgondolni, hogy miért is alakítottuk ki a kerti tavunkat. Szerettünk volna egy kis természetes, élettel teli szigetet a kertünkben? Antoine de Saint-Exupéry rókáját is idézhetném: „felelős lettél azért akit megszelídítettél”. Kialakítottál egy csodás életteret a kertedben, mely sok állat számára létfontosságú a fennmaradáshoz, ne csodálkozz, ha igénybe veszik és kihasználják a lehetőséget. Inkább segíts nekik minél inkább természetes közeget kialakítani.
A békák szeretik a pangó mocsaras, növénnyel is bőven beültetett részeket, így ha kialakítunk egy parti zónát a tavunkban azzal nem csak az ültethető növények sokféleségét, de a békák megtelepedését is elősegíthetjük.
Ha az udvarló béka sikerrel járt és magához csábította a nőstény egyedet, akkor hamarosan gyöngy szerű elemekből álló nyálkás füzéreket fogunk találni a tavunkban. Pár hét múlva kikelnek az ebihalak, és amennyiben az ivadékok el tudnak bújni a növények között, úgy az ebihalakból hamarosan egyre több és erőseb végtag fejlődik, míg nem a kis békák elég erősek lesznek, hogy elugráljanak, és új élőhelyet keressenek maguknak.
Hazánkban 12 békafaj honos, ők az alábbiak:
- Vöröshasú unka (Bombina bombina)
- Sárgahasú unka (Bombina variegata)
- Barna ásóbéka (Pelobates fuscus)
- Barna varangy (Bufo bufo)
- Zöld varangy (Bufo viridis)
- Zöld levelibéka (Hyla arborea)
- Gyepi béka (Rana temporaria)
- Mocsári béka (Rana arvalis)
- Erdei béka (Rana dalmatina)
- Tavi béka (Rana ridibunda)
- Kis tavibéka (Rana lessonae)
- Kecskebéka (Rana esculenta)
Ha még nem sikerült megfigyelnünk az új lakónk küllemét, akkor akár a hangja alapján is könnyen beazonosíthatjuk őket, ehhez találtam egy nagyon jó videót, melyben az összes honos békafaj hangja hallható.
https://www.youtube.com/watch?v=D1sQmX80sN0
A kerti tavunkba leggyakrabban varangyok, kecskebékák, tavi békák, mocsári békák, vagy leveli békák költöznek be.
Ha már sikerült megfigyelnünk az új lakót, akkor az alábbi képek segítségével meg tudjuk fejteni, hogy ki lakik a kerti tavunkban.
A varangyok, a zöld és barna békák könnyen megkülönböztethetőek egymástól. De ezen besorolások alatt, már pontosabb megfigyelés szükséges.
Varangyok:
A varangyok felismerhetőek robusztus, göcsörtös testükről. A zöld varangy sötét zöld foltokkal tarkított, míg a barna varangy nevéhez illeszkedően teljesen barna színű.
Barna varangy
Zöld varangy
Zöld békák
A tavi béka, kis tavi béka és kecskebéka.
A kecskebéka a kis és a nagy tavi béka állandósult és szaporodásra képes hibridje, ezáltal mind a három faj sok hasonlóságot mutat.
A nagy tavi béka kifejlett példánya legnagyobb békafajunk, akár 15 cm-esre is megnőhet, a kis tavi béka ritkán éri el a 7 cm-es nagyságot, a kecskebéka a két szülőfaj közti átmenetet képez, 8-12 cm-es nagyság jellemző rá.
Barna békák
A barna vagy bajuszos békák közé az erdei a gyepi és a mocsári békák tartoznak. Közülük leggyakrabban a mocsári béka választja otthonául kerti tavunkat. A gyepi békától karcsúbb megjelenése és hegyes orra, az erdei békától foltos oldala alapján különböztethetjük meg.
Ezt a mocsári békát egyik kedvenc nagykereskedésünk kerti tavi növényei között kaptam lencsevégre.
Levelibéka
Kis méretű élénk zöld, szinte neonszínű béka, könnyen megkülönböztethető a többi békafajtól.
Remélem tetszett nektek bogbejegyzésünk, és segíthettünk beazonosítani kerti tavatok brekegő lakóit.
Ha olvasnál további tartalmakat, vagy nem szeretnél lemaradni újdonságainkról, iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket facebook oldalunkon és iratkozz fel youtube csatornánkra.